Rak

Časový úsek: 22.6. - 22.7.
Živel: Voda
Vládce planety: Měsíc
Princip: Duše, mateřské city, plodnost, imprese
Základní myšlenka: "Cítím"

Další krok ve vývoji cyklu zvěrokruhu je symbolizován znamením Raka. Slunce právě dosáhlo svého nejvyššího postavení. Je doba nejdelších dní a nejkratších nocí, ale také slunovratu, a vše pronikající sluneční a životní síla, která překračuje svůj vrchol a opět začíná směřovat dovnitř, se začíná zmenšovat. Dále nastala doba plodů, mateřského početí, plodnosti obecně.

Rak je měkký a přizpůsobivý jako voda, s chováním založeným na citu. Jeho duše se novým zkušenostem otevírá jen opatrně, rychle se však zděšeně stahuje zpět do bezpečí, kde ihned začne zpracovávat to, co právě prožil.

Bezpečí je pro princip raka velmi důležité. Meditace pro Raky by tedy měly být také připravovány v intimní atmosféře, navozující pocit bezpečí. Tam Rak znovu prožije tu situaci svého života, kdy byl chráněn a opatrován v mateřském lůně.

Někteří Raci se před meditací příznačně schoulí mezi polštáře a přikrývky do polohy embrya a v této pozici nějakou dobu setrvají. Jiní si přetáhnou přes hlavu hedvábný šátek, který se pak jemně pohybuje v rytmu jejich dechu.

Meditace "v Matčině lůně"
Zrcadlová meditace
Zvěrokruh