Kozoroh

Časový úsek: 22.12. - 20.1.
Živel: Vzduch
Vládce planety: Saturn
Princip: Normování, nadřazená struktura, omezení na podstatu, zákon
Základní myšlenka: "Zachovávám"

Nyní definitivně přišla zima. Svět leží ztuhlý pod silnou sněhovou přikrývkou. Je doba dlouhých nocí, kdy Slunce vstupuje do souhvězdí Kozoroha. Je však také doba zimního slunovratu, v němž Slunce pomalu opět nabírá na síle a příroda připravuje znovuzrození života.

Pod záplavou sněhu, v skrytu, vzniká nový život. Proto je semeno symbolem znamení zvěrokruhu Kozoroha. Spočívá hluboko v chladné a suché zimní zemi a překonává mrazivou smrt hromaděním a soustřeďováním svých sil.

Tento obraz odpovídá charakteristice zrozence Kozorohu: vytrvalé, pomalé zrání a růst v skrytu, pod ochranou kabátu zimy. V Kozorohu, s vládcem planetou Saturnem, jde o omezení na podstatu. Jeho princip jsou komprese, uspořádání, skromnost a soustředění. Tak jako semínko v zimě leží v zemi a sbírá síly, které pak propuknou na jaře, tak Kozoroh soustředěně dosahuje nových úrovní vědomí.

Tomuto charakteristickému rysu odpovídají všechny meditace pro Kozorohy. Nejlépe se pro ně hodí skromný, stroze zařízený meditační prostor. Prostředí praktických cvičení by nemělo obsahovat nic pohodového ani útulného.

Meditativní základní nálada se u Kozorohů dostavuje spíše v prázdných, a tedy nezajímavých místnostech, kde je nic nerozptyluje. Zde tento člověk nejsnáze nachází soustředění na podstatu.

Meditace soustředěním
Meditace skromnosti
Zvěrokruh