Proč cvičit jógu

Jóga je cesta, nebo způsob života, který vede k duševnímu klidu, psychofyzické rovnováze a konečně i k poznání sebe sama.

Ve své podstatě jóga je všechno, co nás vede k jednotě se vším. Cvičení jógy poskytuje pocit blaha, naplnění, smíření a pohody.

Blahodárné účinky jógy na lidský organizmus:
- celkově ozdravuje tělo i mysl
- vyrovnává a udržuje tělesnou váhu
- formuje postavu, posiluje svaly, udržuje vitalitu
- zlepšuje a reguluje činnost vnitřních orgánů
- překonává negativní emoce a vlastnosti
- prodlužuje život a zpomaluje stárnutí
- hluboce uvolňuje a osvobozuje mysl
- zlepšuje koncentraci a obohacuje lidské vědomí
- přináší zážitky vrcholného štěstí a spokojenosti

Jóga zahrnuje:
Jógové pozice (ásany) jsou pozice těla, které se udržují po určitou dobu s pocitem uvolnění a pohody. Jejich smyslem je, aby funkce těla a psychiky byly v souladu.

Dechové cvičení (pranajáma) je vědomá kontrola dechu a energie, kterou přijímáme. Při nádechu totiž získáváme pro své tělo nejen kyslík, ale i tzv. "pránu", což je kosmická energie, která je základem veškerého života.

Vědomé řízení prány v těle nám pomáhá zesílit naši vitalitu. Osvobobozuje naše tělo od jedů, zvyšuje imunitu, prohlubuje náš vnitřní mír, uvolňuje nás a osvobozuje.

Relaxace vede k uvolnění svalového napětí a zklidňuje mysl. Meditace je ponoření se do sebe, při čemž v nejhlubších rovinách svého bytí utišíme mysl a vnímáme odraz, zrcadlící se na hladině jezera. Je to vnímání svého vnitřního Já.

Meditace je nejúčinnější technika, jak se vrátit k podstatě bytí. Meditací se naše duše sjednocuje s nekonečným, blaženým a všudypřítomným Duchem, ze kterého všichni pocházíme.