Meridián jater

jatraPrůběh dráhy:
Postupuje směrem nahoru od základny nehtu palce, po nártu, k vnitřnímu kotníku. Nad ním křižuje dráhu sleziny a postupuje za ní po vnitřní straně lýtka a stehna k slabinám. Zde obtáčí vnější pohlavní orgány, vede přes spodní stranu břicha a odbočuje na stranu pod volná žebra. Další úsek má propojení i na žaludek, játra a žlučník. Jedná se patrně o vnitřní odbočku.

Od jater pokračuje vnitřní stranou trupu přes bránici a podžebří k hrdlu. Za hltanem vniká do nosní dutiny, přes ni k očním nervům. Postupuje na temeno hlavy, kde se spojuje s kontrolním kanálem. Od očních nervů směřuje jedna větev dráhy ke koutkům úst a zevnitř obtáčí rty. Poslední krátká větev vychází z jater, proniká bránicí a rozptyluje se do plic. Podle některých pramenů pokračuje až do oblasti žaludku a středního zářiče.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy:
Kromě onemocnění souvisejících s funkcemi jater jsou s dráhou spjaty i lokální poruchy, např. otok šourku u mužů a podbřišku u žen. Dále se vyskytují potíže s předkláněním a zakláněním trupu, bolesti v kříži a hlavy, hučení v uších, rozostřené vidění, sucho z očí, pocity plnosti v podžebří. Zvracení, zácpa, průjmy, poruchy trávení. Někdy se objevuje pomočování nebo zaražení močení, zvýšená únava a střídavé otékání šourku. Svalové křeče v průběhu dráhy, onemocnění šlach, kloubů a vaziva. Obličej je suchý a má barvu prach. Měkké, slabé nehty a vlasy bez lesku.

Psychické projevy energetické nerovnováhy:
Nadměrná sebekontrola, pocit slabého sebeovládání a nevyrovnané chování. objevují se výbuchy zuřivosti, vztek, impulzivní projevy a zvýšená podrážděnost. Přecitlivělost na hluk, silné vůně. Neschopnost uvolnit se.

Meridiány