Meridián ledvin

ledvinPrůběh dráhy:
Začíná pod malíčkem nohy a postupuje šikmo středem nožní klenby. Dále kolem vnitřního kotníku směrem nahoru vnitřní stranou lýtka. Pokračuje přes zákolení a stehna, proniká páteří, spojuje se s ledvinami a prostřednictvím spojnice s močovým měchýřem. Její přímá dráha vystupuje z ledvin nahoru, proniká do jater a bránice. Vnořuje se do plic, postupuje podél hrdla a obtáčí kořen jazyka. Její další větev vychází z plic, spojnicí vede do srdce a setkává se uprostřed hrudi.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy:
Všechny nemoci ledvin spojené s jejich funkcemi. Dále nechutenství, temné zabarvení obličeje, temné kruhy kolem očí, prosáknutá víčka, váčky pod očima, akné, ekzémy a suchost dlaní. Také se vyskytují dušnost, vykašlávání krvavých hlenů, sípání a lapání po dechu. Horko v ústech, suchý jazyk, záněty v hrdle, angíny a žloutenka, rozmazané vidění, arytmie a bolesti srdce. Dále se uvádí potíže v sexuální a hormonální oblasti, poruchy plodnosti a sklon k potratům. Opožděný růst, chronická únava, pocit bolesti a přecitlivělosti v bedrech. Zvonění v uších, křehkost kostí, zvýšená kazivost zubů a ochablost dolních končetin.

Psychické projevy energetické nerovnováhy:
Duševní neklid, nerozhodnost, váhavost a úzkostlivost, vztahovačnost, netrpělivost, cynismus a podezřívavost. Dále se objevují zapomětlivost, snížená motivace, pocity beznaděje a tendence k rozladěnosti.

Meridiány