Meridián močového měchýře

mechyrePrůběh dráhy:
Nejdelší a nejkomplikovanější dráha, začíná u vnitřního koutku oka. Stoupá vzhůru přes čelo na temeno, kde jsou také odbočky vedoucí do ucha a mozku. Odtud se spouští, na šíjovém svalu se větví do dvou ramen. Vnitřní rameno přibližně kopíruje páteř až ke křížové kosti. V oblasti pásu má spojnici s ledvinami a močovým měchýřem.

Od pasu pokračuje další větev ke kostrči přes sedací sval. Vnořuje se na zadní stranu stehna a jeho středem klesá až do jamky za kolenem. Vnější rameno postupuje od šíje přes vnitřní horní okraj lopatky až na kříž. Pokračuje přes sedací sval kolem kyčelního kloubu až do jamky za kolenem. Zde se obě ramena spojují a vedou středem zadní strany lýtka. Dále boční stranu kolem kotníku až na vnější stranu paty, po vnější hraně chodidla k základně nehtu malíčku, kde končí.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy:
Bolesti hlavy vnikající do mozku a do oblasti srostlé fontanely. Pocit vytlačování očí z hlavy, bolesti připomínající natažení na šíji a bolesti a ztuhlost páteře. Dále se vyskytují bolesti svalů v oblasti šíje, zad, pasu a sedacích svalů, zákolení, zadní straní strany paty. Můžou se vyskytnout pocity nevyrovnanosti v pase, zauzlení v jamce za kolenem a vznik řezavých bolestí v lýtkách. Vznikají hemeroidy, horečnaté stavy se zimniční třesavkou, duševní poruchy projevující se oblouzněním, pomateností a záchvaty provázené ztrátou vědomí.

Oční slzení, výtok řídkých hlenů nebo krve z nosu, zežloutnutí očního bělma, obtíže spojené s močením včetně inkontinence a častého močení, zadržování moče, zvětšení prostaty, nemoci kostí. Dále se objevují některé formy artritidy a osteoporózy. Předčasně vypadávají vlasy, šedivějí a ztrácí lesk. Vyskytuje se zvýšená kazivost zubů, poruchy sluchu, ztráta pohyblivosti malíčku u nohy a pocity chladu v končetinách.

Psychické projevy energetické nerovnováhy:
Neklid, bázlivost, nesmělost, bezohlednost, lehkovážnost a nedbalost. Hyperaktivita autonomního nervového systému s nepřiměřenými reakcemi na stres a s neschopností se uvolnit.

Meridiány