Meridián sleziny

slezinaPrůběh dráhy:
Dráha vede od konce palce nohy po jeho vnitřní straně, přes vnitřní kotník podél holenní kosti. Přes koleno, stehno a třísla. Vnořuje se do břicha a spojuje se slezinou. Dál vede spojnicí do žaludku, prochází přes bránici k jícnu. Připojuje se ke kořeni jazyka a rozptyluje se pod ním. Její větev se odděluje ze žaludku, vede přes bránici a pokračuje do srdce.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy:
Tuhnutí kořenu jazyka. Po jídle nutkání zvracet, bolesti žaludku, nadýmání břicha a říhání. Diabetes, prudké bolesti pod srdcem. Řídká stolice a průjem s pocitem nedostatečného vyprázdnění. Zablokování vody v organismu, žloutenka, neschopnost stabilního spánku. Potíže při dlouhém stání, opuchliny na vnitřní straně kolen a stehen. Pocit chladu v končetinách, funkční porucha palce u nohy. Nedostatek energie, vodnaté výtoky z nosu, krku, úst.

Psychické projevy energetické nerovnováhy:
Zmatené, těžkopádné a pomalé myšlení. Nesoustředěnost, poruchy paměti a prchavé myšlenky. Utkvělé představy, nutkavé konání a dogmatismus. Přílišná starostlivost a sebelítost. Úzkostné stavy, duševní labilita a pocit vykořenění.

Meridiány