Meridián žlučníku

zlucnikPrůběh dráhy:
Od vnějšího koutku oka se zvedá v obloucích k temeni hlavy. Klesá do prostoru za ucho, pokračuje po postranní části šíje na rameno k jamce nad klíční kost a boční stranou trupu vede směrem dolů až k malíčku nohy. Od koutku oka se spouští nová větev až na dolní čelist, spojuje se s dráhou tří zářičů a přes lícní kost se vrací k oku.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy:
Žlučníkové potíže a žlučové kameny, hořkost v ústech, bolesti v podžebří. Časté vzdychání, vysychání pokožky, zvadlá barva obličeje, povrchu chybí mastnota a vláha. Pocit horka stoupajícího po vnější straně lýtka a stehna. Dochází také k působení na stav kostí, i když tato funkce náleží ledvinám.

Bolesti hlavy v čelní oblasti a u koutků, ztuhlost šíje a ramen. Bolestivý otok v jamce nad klíční kostí a v podpaží. Dále se uvádí zánět uzlin v podpaží nebo na krku. Samovolné pocení, záchvaty horečky nebo zimniční třesavky. Vnější bolesti kloubů v místech průběhu dráhy, na žebrech, kyčlích kolenou, kotníku a nepohyblivost prstu vedle malíčku u nohy.

Psychické projevy energetické nerovnováhy:
Nedostatek tvořivosti, nesamostatný úsudek, zamlžené myšlení, neschopnost praktického uskutečnění životních plánů. Zvýšená pozornost vůči detailům – nadměrné přebírání zodpovědnosti, chronická nespokojenost a ustavičná vznětlivost.

Meridiány